Warto zobaczyć

Szczecin oglądany z perspektywy łodzi motorowej!

Szczecin jest miastem z niezwykłą historią. Jego lokalizacja i położenie w północno-zachodniej części Polski od ujścia Odry do samego Bałtyku powoduje, że te zachodniopomorskie miasto może poszczycić się licznymi atrakcjami turystycznymi i żeglarskimi. Pod względem zabytkowym i architektonicznym przyciąga wielu turystów. Fani podróży i przygód wodnych, kajakarze, żeglarze, osoby lubiące ekscytujące podróże motorówkami i łodziami odkryją tutaj mnóstwo ciekawych miejsc nadających się nie tylko na wypoczynek i spędzenie aktywnie wolnego czasu na łonie natury, ale także ujrzą  oni malownicze zakątki miasta, zachwycając się pięknymi krajobrazami Szczecina i jego okolic. Poniżej przedstawiliśmy tylko część ciekawych miejsc jakie oferuje nam miasto – Szczecin, które można zobaczyć podróżując motorówką po naszych szczecińskich wodach.

Życzymy Państwu wielu niezwykłych wrażeń i fantastycznych przygód!

Bulwar Gdyński

Idealnymi miejscami dla podróżujących i spacerujących, turystów, a także i żeglarzy są szczecińskie bulwary. Pas nad Odrą, który ciągnie się od Mostu Długiego do samej Trasy Zamkowej nazywany jest Bulwarem Gdyńskim. Po drugiej stronie wody znajduje się trochę dłuższy - Bulwar Piastowski. Oba są doskonałą alternatywą na wyjście z domu, zwiedzanie i podziwianie uroków i widoków miasta - Szczecin. Na bulwarze Gdyńskim znajduje się wszystko co jest potrzebne żeglarzom i spacerowiczom. Dla żeglujących łódkami, motorówkami są elementy do cumowania: oczepy, pachoły, agregaty z wodą i prądem, koła ratunkowe. Natomiast dla osób wybierających się na wycieczki piesze do odpoczynku i spędzenia przyjemnych i miłych chwil zachęcają liczne kafejki i restauracje znajdujące się na bulwarze. Zbudowano też bosmanat, w którym znajdują się toalety, pralnia, prysznice.

Marina na Wyspie Grodzkiej

Bardzo nowoczesny, funkcjonalny, a przede wszystkim ekologiczny port jachtowy znajdujący się w centrum miasta - Szczecin. Położony jest on na wyspach Łasztowni i Wyspie Grodzkiej. W swojej ofercie posiada do dyspozycji miejsca rezydencji i miejsca jachtowe, a to pozwala na wygodny relaks i odpoczynek w tym właśnie miejscu. Mieści się tutaj także restauracja, bosmanat oraz budynek komputerowej sterowni systemów obsługujących most i żeglarzy. Warto zawitać na wyspę Grodzką, wybrać się na przejażdżkę motorówką czy inną łodzią. Jej piękne i ciekawe umiejscowienie w Szczecinie zachęca wszystkich żeglujących turystów do zwiedzania, a także podziwiania niezwykle malowniczego widoku, który rozciąga się wprost na Wały Chrobrego.

Dźwigozaury

Na Łasztowni znajdują się niezwykłe, zabytkowe konstrukcje ze stali zwane szczecińskimi dźwigozaurami. Są to trzy dźwigi portowe, które usytuowane są nad Odrą w Szczecinie. Pochodzą one z 1929 roku i zostały wyprodukowane przez firmę MAN. Są nietypową i niezwykłą atrakcją szczecińskiej Starówki. Żurawie są zdecydowanie jednym z bardziej klimatycznych widoków Szczecina, w szczególności nocą, a ich oświetlenie kolorowymi reflektorami powoduje niesamowite wrażenie. Dźwigozaury stoją na wyspie w centrum miasta, a widoczność ich sięga już z Wałów Chrobrego i Trasy Zamkowej. Będąc w naszym mieście nie można ich nie zobaczyć! A wybierając się w podróż łodzią czy motorówką po wodach Szczecina koniecznie trzeba przepłynąć tuż obok nich! Wrażenia niezapomniane!

Stara rzeźnia

Z dawnego miejskiego zakładu rzemieślniczego, działającego w Szczecinie na wyspie Łasztownia powstało i znajduje się obecnie Centrum Kultury Euroregionu. Pierwotnie budynek pełnił funkcję obory dla 220 sztuk bydła. Należał do kompleksu Stedischer Schlacht – und Viehhof – rzeźni miejskiej. Obecnie jest siedzibą firmy CSL Internationale Spedition. Pomieszczenia ze starego, historycznego i dwukondygnacyjnego budynku zaadaptowano na salę konferencyjno-projekcyjną „Iluzjon”. Znajduje się tutaj także restauracja „Stara Rzeźnia”, księgarnia „Kubryk Literacki”, a także Galeria Szczecińska. W „Starej Rzeźni” znajdują się liczne atrakcje takie jak koncerty, wystawy, pokazy filmowe, można zjeść potrawy inspirowane historią miejsca, a także wypocząć i spędzić miło czas. Kompleks ten jest niezwykłą wizytówką Szczecina. Koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce!

Most na Kanale Duńczycy

Konstrukcja wyposażona w siłowniki, mierząca sto metrów długości może stać się także atrakcją, którą warto zobaczyć pływając po wodnych, szczecińskich ścieżkach. Podróże motorówką mogą dostarczyć wielu niezwykłych chwil, a także mogą pokazać miejsca, których nie można zobaczyć w żaden inny sposób jak tylko z perspektywy przebywania na wodzie w mieście - Szczecin. Most łączący Łasztownię z Wyspą Grodzką, o szerokości 4,5 m. daje możliwość przepływu przez Duńczycę jednostkom wyższym niż 3,7 m. dzięki temu, że jego środkowe przęsło jest podnoszone i mierzy 15 metrów. W części górnej mostu odbywa się ruch pieszy i samochodowy, natomiast w dolnej jego części znajdują się toalety i pomieszczenia techniczne dla żeglarzy i osób podróżujących łodziami i motorówkami.

Elewator zbożowy Ewa

Jednym z najciekawszych budynków stojących nad wodą w naszym mieście, który widoczny jest już z daleka to szary budynek zwany „Ewą”. Na początku XX wieku, w 1934 roku elewator ten został wybudowany. Jest to największy tego typu obiekt w Polsce. W najwyższym miejscu mierzy 64 metry wysokości, co odpowiada wysokości osiemnastopiętrowego budynku. Daje on możliwość składowania do 55 tyś. ton zbóż. Na początku lat nie wierzono, że ta ogromna konstrukcja o gigantycznych rozmiarach z żelbetonu stanie na podmokłym, torfowym terenie Szczecina. Prace przy tym budynku nazwano „budową stulecia”, gdyż chwilami pracowało tutaj aż 1100 pracowników. Infrastruktura znajdująca się w okolicy tego starego budynku umożliwia przeładunek z wykorzystaniem różnych dostępnych środków transportu. Całe okoliczne nabrzeże zostało zmodernizowane. Z dachu Ewy rozciąga się niezwykły widok na Wały Chrobrego, zamek i katedrę. Jest znanym i rozpoznawalnym symbolem miasta Szczecin, godnym polecenia i zobaczenia.

Najstarszy dok w Europie

W XIX wieku, w roku 1880 został zbudowany dok pływający, który w dalszym ciągu pracuje. Stoi on przy nabrzeżu w Kanale Cichym. Burty jego są nitowe i wyłożone deskami. W okresie wojny został on zatopiony, a po podniesieniu z dna trafił do Stoczni Remontowej „Gryfia”. Mimo tego, iż ma on wiele lat to do dzisiaj armatorzy w Szczecinie mogą remontować statki. Na doku przeprowadzane są prace na statkach do 500 ton. Jego widok i sama konstrukcja robi naprawdę imponujące wrażenie. Będąc w Szczecinie trzeba zobaczyć ten najstarszy dok w Europie. A wybierając się w podróż po szczecińskich wodach np motorówką nie może go zabraknąć na liście miejsc i atrakcji Szczecina wartych zobaczenia!

Zakątki wodne

W naszym mieście można znaleźć wiele pięknych miejsc do żeglowania i podróżowania łodziami, motorówkami. Zakątki wodne to nic innego jak pływające pomosty częściowo zadaszone. Każdy z nich może poszczycić się drewnianym pomostem cumowniczym, który może umożliwić wygodny i bezpieczny postój. Zaopatrzone są one w przenośne toalety i zadaszone tarasy ze stołami i ławeczkami. Mogą przy nich zacumować jachty, kajaki, a także łodzie motorowe i wędkarskie. Sieć zakątków wodnych w okolicach jeziora Dąbie to do tej pory zlokalizowane i utworzone cztery „oazy”(Głębia, Orły, Wydrnik i Kwadrat), w których można odpocząć i przyjemnie spędzić czas na łonie natury. Zapewniają one schronienie przed nagłymi zmianami warunków pogodowych. Odnajdą się tutaj turyści podziwiający okoliczne widoki, wędkarze a także ornitolodzy.

Wieża węglowa

Kolejną charakterystyczną budowlę wartą zobaczenia w naszym pomorskim regionie jest niezwyczajna wieża widoczna z wielu różnych miejsc w Szczecinie. Czy spacerując ulicami Szczecina czy płynąc motorówką po wodach tego miasta można ją obejrzeć z każdej strony. Mowa tutaj o zabytkowej i wyjątkowej pod względem architektonicznym wieży węglowej, która „zatopiła się” w krajobraz przemysłowy Pomorzan. Powstała w 1925 roku i zbudowana została z żelbetonu. Była jednym z najnowocześniejszych obiektów przemysłowych. Mierzy czterdzieści cztery metry wysokości. To w niej następowały dystrybucja i rozładunek węgla. Jest idealnym miejscem dla tych osób, które uwielbiają podróżować i urządzać sobie wycieczki do niedostępnych miejsc przepełnionych tajemnicą.

Szczecińska Wenecja

Szczecin jest miastem pełnych licznych niezwykłych budowli pod względem architektury, których nie sposób nie zobaczyć będąc w podróży w naszym regionie. Wyrastający z wody zespół zabudowy fabrycznej pod Odrą to „perełka” Szczecina. Duże, ceglaste kamienice i budynki fabryczne z XIX i XX wieku ustawione są w jednym ciągu znajdując się nad samą Odrą. Dawniej mieściły się w nim wytwórnie alkoholi i drożdży. Zabudowania Gazowni i drożdżowni nad samym brzegiem Odry nazywane są Szczecińską Wenecją. Jest to niezwykle imponujący szereg „ruin”, które swoim widokiem mile zaskoczy nie tylko pasjonatów starej architektury. Te piękne miejsce należy do jednych z siedmiu cudów Szczecina. Od strony Odry z tak zwanej Wyspy Jaskółczej można podziwiać jeszcze piękniejsze widoki, a szlak ten jest wybierany przez wielu kajakarzy i osób podróżujących łodziami i motorówkami. "Widokówki" z motorówki pozostaną na długo w pamięci tych osób, które znajdą się w pobliżu tego pięknego miejsca w Szczecinie.

Most Długi

Pierwszy most w Szczecinie. W 1283 roku zbudowany był on z drewna z przepustem. Mierzył 125 metrów długości i stąd wywodzi się jego nazwa – Most Długi. Budowa jego sprzyjała i była pomocna przy rozwoju portu szczecińskiego po obu stronach Odry jak i miasta. Pod koniec XIX wieku most był już po wielokrotnej przebudowie. Jego drewniana konstrukcja okazała się zbyt ciasna i stara więc rozpoczęto budowę mostu ze stali. W 1900 roku rozebrano go, a następnie po trzech latach oddano do użytku Most Hanzy – zwodzony, po którym jeździły tramwaje. W 1945 roku został on wysadzony przez żołnierzy Wehrmachtu, a w 1959 roku został odbudowany. Do 2000 roku był zwodzony, a od spodu dalej widoczne są elementy, które pozwalały go podnieść. Obecnie ma długość 118 metrów. Dla poprawienia jego wyglądu i uroku zamontowano wiele punktów świetlnych, które nocą dają niesamowity efekt. Dzięki temu zyskały nabrzeża znajdujące się w najbliższej okolicy obiektu. Schodząc z Mostu Długiego z jednej strony można trafić na Bulwar Gdyński, natomiast z drugiej, od strony miasta na Bulwar Piastów. Łączy on Łasztownię z centrum miasta. Jest niewątpliwie historyczną atrakcją Szczecina wartą zobaczenia i z lądu i z wody!

BIURO

UL. GENERALSKA 10
71-899 SZCZECIN
NIP 955 162 52 55

BANK RAIFFEISEN
46 1750 0012 0000 0000 2049 5472

MIEJSCE CUMOWANIA - WYDAWANIE ŁODZI

NORTHEAST MARINA
WYSPA GRODZKA 1
70-655 SZCZECIN

TELEFON

+48 600 326 786

E-MAIL

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © 2022   www.motorowki-szczecin.pl  Produkcja maketheflow.com
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.